ისტორიალი საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის (CSRDG) მიერ დაფუძნებული გავლენის ფონდის "აქციოს" პირველი მხარდაჭერილი სოციალური საწარმოა, რომელიც თავისი საქმიანობის მასშტაბების გაზრდით კულტურული მემკვიდრეობის დაცვასა და შენარჩუნებას შეუწყობს ხელს.
აქციოს მიერ მხარდაჭერილი პროექტის ფარგლებში ისტორიალს დაგეგმილი აქვს როგორც ეკონომიკური საქმიანობის გაფართოება, ისე სოციალური შედეგების გაზრდა.
აქციოსთან თანამშრომლობის შედეგად ისტორიალი მიიღებს ორი სახის ფინანსურ მხარდაჭერას:
- გრანტს 39,817 ევროს ოდენობით;
- 0%-იანი სესხს 10,000 ევროს ოდენობით.
დამატებით ისტორიალი სიღრმისეულ მხარდაჭერას მიიღებს სოციალური შედეგების შეფასებისა და ორგანიზაციული განვითარების თვალსაზრისით.
ისტორიალის გეგმების შესახებ
მომდევნო 5 წლის მანძილზე ისტორიალი გეგმავს შემდეგი სოციალური შედეგების მიღწევას:
- ისტორიალის სახელოსნოში დასაქმდება 3 ახალი ოსტატი;
- 18 მოსწავლე/სტუდენტი აიმაღლებს ცოდნასა და უნარებს ლითონმქანდაკებლობისა და საჩამომსმხელო საქმიანობის მიმართულებით;
- შეიქმნება 2 ახალი კოლექცია და განვითარდება ლითონმქანდაკებლობის მასტერკლასების მომსახურება, რაც ხელს შუწყობს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას ტრადიციული ქართული ხელობების მნიშვნელობისა და ისტორიულ-კულტურული ღირებულების შესახებ;
- ისტორიალი თავისი საქმიანობით მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს ლითონმქანდაკებლობის როგორც პროფესიის შენარჩუნებასა და განვითარებაში, მხატვრული რეწვის ოსტატების ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებასა და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის პოპულარიზაციაში.
ეკონომიკური თვალსაზრისით, ისტორიალი გეგმავს შემოსავლების სულ მცირე 30%-იან ზრდას.
ისტორიალის შესახებ
სოციალური საწარმო ისტორიალი 2000 წელს ა(ა)იპ ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრის მიერ დაფუძნდა. საწარმოს მისიაა ქართული კულტურის მატერიალური და არამატერიალური მემკვიდრეობის სექტორის ეკონომიკური მდგრადობის ხელშეწყობა და ცნობადობის ამაღლება.
„ისტორიალი“ საქართველოს ისტორიის და კულტურული მემკვიდრეობის თემატიკის გამოყენებით, დეკორატიულ და სასაჩუქრე პროდუქციის რამდენიმე ხაზს სთავაზობს მომხარებელს, კერძოდ:
- ქალის და მამაკაცის სამკაულს
- კორპორატიულ სასაჩუქრე ნივთებს
- მცირე დეკორატიულ ქანდაკებებს
- სუფრის და საოფისე აქსესუარებს
- ისტორიულ-დეკორატიული თასების ასლებს
- მხატვრულ ინსპირაციებს
დღეისათვის ისტორიალის კოლექცია 200-მდე დასახელების ნივთს აერთიანებს, რომლებიც შექმნილია ლითონმქანდაკებლობის (ვერცხლი, თითბერი, ბრინჯაო), კერამიკის და ტექსტილზე ბეჭდვის ტექნოლოგიებით. ისტორიალის სასაჩუქრე პროდუქცია მუზეუმების კოლექციებზე დაყრდნობით არის შექმნილი და ემსახურება ქართული კულტურული მემკვიდრეობის პოპულარიზაციას. ჩამოსხმული და ხელნაკეთი ნაკეთობები 24-კარატიანი მოოქროვებით, ცივი მინანქრის და ნახევრადძვირფასი ქვების გამოყენებით, ინარჩუნებენ ისტორიულ ორიგინალებთან სტილისტურ მსგავსებას და, ამავე დროს, შეესატყვისებიან თანამედროვე მომხმარებლის მოთხოვნებს.
ისტორიალის პროდუქციის დათვალიერება და შეძენა შესაძლებელია:
- ისტორიალის მაღაზია-შოურუმში მისამართზე: ნიკო ნიკოლაძიქ ქ. N7, თბილისი
- სოციალური კონცეფციის მაღაზია ესკიში მისამართზე: ნატო ვაჩნაძის ქ. N7, თბილისი
- ფეისბუკ და ინსტაგრამ გვერდებზე
ისტორიალის ფინანსური მხარდაჭერა შესაძლებელი გახდა ჩვენი პარტნიორების - ევროკავშირისა და გავლენის ინვესტორების ფინანსური კონტრიბუციით. ისტორიალისთვის ამ შესაძლებლობის შექმნისთვის მადლობას ვუხდით ევროკავშირსა და აქციოს გავლენის ინვესტორებს: მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია ემბისი-ს, ნიკოლოზ ალავიძესა და ლადო საყვარელიძეს.

Social Enterprise Istoriali
Founded back in 2000, Istoriali aims at supporting economic sustainability and promotion of the tangible and intangible cultural heritage sector.
"Istoriali" creates thematic decorative and gift products reflecting the history and cultural heritage of Georgia:
- Women's and men's jewelry
- Corporate gift items
- Small decorative sculptures
- Table and office accessories
- Copies of historical-decorative cups and
- Artistic inspirations
Istoriali collection unites about 200 items using metal (silver, brass, bronze), ceramics, and textile material. Gift products of Istoriali are based on museum collections and serve to popularize Georgian cultural heritage. Cast and hand-crafted products with 24-karat gold plating maintain stylistic similarities to historical originals while meeting the demand of the today’s market.
Actio investment will enable Istoriali to scale up its economic activities as well as social results. With the financial support of up to 50k Euros Istoriali will expand its workshop, employee more craftspeople, develop educational courses and masterclass services and create two new collections. As a result, Istoriali activities will contribute to preservation of the traditional metal sculpting profession, promotion of Georgian historical and cultural heritage, economic empowerment of traditional craftsman, and etc.
Plans of Istoriali
- 3 new craftsmen will be employed at the Istoriali workshop;
18 pupils/students will improve their knowledge and skills in the direction of metal sculpture and foundry activities; - 2 new collections will be created and metal sculpting master classes services will be developed, which contributes to raising public awareness of the importance and historical-cultural value of traditional Georgian crafts;
- With its activities, Istoriali will make a significant contribution to the preservation and development of metal sculpting as a profession, to the improvement of the economic status of traditional craftspeople, and to the promotion of the cultural heritage of Georgia.
You can find Istoriali products here:
- Showroom address: Niko Nikoladze str. #7
- Facebook, Instagram, Web, Social Concept Store ESKI
The financial support of Istoriali was made possible by the financial contribution of our partners - the European Union and impact investors. We would like to thank the European Union and the impact investors: microfinance organization MBC, Nikoloz Alavidze and Lado Sakvarelidze for creating this opportunity for Istoriali.